7 grzechów głównych kierowców

2013-04-05

Nic nie denerwuje kierowców tak, jak błędy innych zmotoryzowanych. Które z nich popełniane są najczęściej? Oto lista grzechów i grzeszków popełnianych przez kierowców.

 

 

 

 

Z badania TNS OBOP wynika, że ponad 86 proc. mężczyzn i niemal 70 proc. kobiet uważa się za bardzo dobrych kierowców. Świetna samoocena jednak nie zawsze przekłada się na realne umiejętności i zachowania na drodze. Lista przewinień jest dość długa. Wśród najbardziej irytujących zachowań są niewłączanie kierunkowskazu, nagłe hamowanie, parkowanie na dwóch miejscach parkingowych i siedzenie "na ogonie". Poziom frustracji rośnie wraz z zatłoczeniem na drogach, a w tym aspekcie też nie jest najlepiej - średnia prędkość w centrach polskich miast oscyluje wokół 30 km/h.

 

Obiektywnym spisem przywar zmotoryzowanych wynika z najnowszych danych policji. Wśród zachowań które najczęściej powodowały wypadki w 2012 r. były niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (8 550 wypadków), nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (7 922), nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (4 380), niezachowanie bezpiecznej odległości (2 120), nieprawidłowe wyprzedzanie (1 759), nieprawidłowy manewr skrętu (887) oraz jazda po niewłaściwej stronie drogi (664). Warto dodać, że tego rodzaju manewry są nie tylko niebezpieczne dla życia ale też...kosztowne. Dla przykładu przekroczenie prędkości o 25 km/h grozi 200-złotowym mandatem a nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu - 350-złotowym.

 

Wspólnym mianownikiem dla grzechów kierowców jest nieznajomość bądź ignorowanie przepisów. Nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa czy brawurowe wyprzedzanie to zachowania obarczone szczególnie wysokim ryzykiem wypadku. Nie trzeba być królem kierownicy, wystarczy jeździć z głową. Karą za przewinienia są nie tylko mandaty, w grę wchodzi też zdrowie i życie. W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło ponad 3 500 ludzi.

 

Źródło: moto.wp.pl