Ceny paliw mocno w górę

2013-02-22

 

Paliwa na polskich stacjach notują dziś poważny ruch w górę. To smutne potwierdzenie naszych prognoz, że w miarę zbliżania się do końcówki miesiąca sięgniemy poziomu 5,60 zł/l dla obu paliw podstawowych.

 

W tym momencie ceny na polskich stacjach zanotowały potężny skok. Pb95 podrożała o 11 groszy i kosztuje średnio 5,57 zł/l. Diesel notuje natomiast podwyżkę o dziesięć groszy – obecnie kosztuje on 5,59 zł/l. Jeśli chodzi o benzynę bezołowiową 98 podwyżka sięgnęła natomiast siedmiu groszy. Jej cena średnia w tym tygodniu to 5,80 zł/l. 

Ciągle paliwem droższym pozostaje olej napędowy, mający dwa grosze przewagi nad benzyną bezołowiową 95, jednak podtrzymujemy naszą prognozę, że tendencja ta odwróci się w miarę zbliżania do wiosny.

Bez zmian pozostaje natomiast średnia cena autogazu na polskich stacjach. Kosztuje on 2,69 zł/l - mimo spadków w hurcie. Niewielka elastycznośc cenowa w przypadku tego paliwa w tym momencie powoduje, że zachowuje ona dotychczasowe poziomy, ale przy zwyżce pozostałych paliw możemy mieć do czynienia ze wzrostem zainteresowania tą popularną alternatywą.

 

Jeśli chodzi o geograficzne rozmieszczenie cen - w tym tygodniu najdrożej płacą kierowcy na Podkarpaciu (5,63 zł/l Pb95 i 5,56 zł/l dla diesla). Najniższe ceny zaobserwowaliśmy natomiast w województwach pomorskim (5,54 zł/l Pb95) i kujawsko-pomorskim (5,54 zł/l Pb95 i 5,55 zł/l ON). 

W przypadku stolic wojewódzkich w tym tygodniu najtańsze miasto to Gdańsk - za litr benzyny trzeba tam zapłacić 5,52 zł/l, a za litr ON 5,55 zł. Jesli chodzi o przeciwny kraniec tabeli - na czoło wysuwa się Warszawa. Benzyna kosztuje tam średnio 5,66 zł/l, a olej napędowy 5,65 zł/l.