Dlaczego Polacy jeżdżą za szybko?

2020-09-01

Z badań opinii społecznej przeprowadzonych na zlecenie Szkoły Jazdy Renault wynika, że kierowcy w Polsce najczęściej przekraczają dozwolony limit prędkości przez nieuwagę.

 

Jednocześnie 13 proc. jako powód podaje obawę przed spóźnieniem do pracy lub na spotkanie. Tyle samo kierowców ma swoje zdanie na temat limitów i przyśpiesza gdy uznaje je za nieuzasadnione we własnej ocenie.*

"Każdą podróż należy zaplanować. Kierowca nie może cenić punktualności bardziej niż życia swojego i innych uczestników ruchu, gdy zbyt późno wyszedł z domu" – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – "Także nieuwaga nie może być usprawiedliwieniem. Każdy samochód wyposażony jest w prędkościomierz w celu obserwacji bieżącej prędkości. Korzystajmy z tej możliwości".

Co ósmy Polak jako powód przekraczania prędkości podaje zbyt wolną jazdę innych kierowców, przy czym częściej jest to wymówka dla mężczyzn (18 proc.) niż kobiet (6 proc.).
 

"Często zbyt wolna jazda oznacza, że kierowca przed nami jedzie zgodnie z obowiązującym w danym miejscu limitem prędkości. Takie limity ustalane są przez specjalistów na podstawie wielu zebranych informacji i mają służyć podniesieniu bezpieczeństwa. Zawsze warto o tym pamiętać, zanim niepotrzebnie i nerwowo zareagujemy" – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

 

Jest też grupa kierowców, którzy nie są w stanie podać przyczyny (13 proc.) oraz takich, którzy po prostu lubią jeździć szybko (8 proc.). Tych kierowców najtrudniej przekonać do zmiany nawyków" – dodają trenerzy.

 

Źródło: moto.onet.pl