O co trzeba dbać regularnie w samochodzie?

[[title]]
1. Olej i filtr oleju:

Dla prawidłowej pracy silnika ważna jest regularna wymiana oleju – z reguły raz w roku. Dokładniejszym wskaźnikiem jest przebieg, który pozwala na bardziej indywidualne dopasowanie terminu wymiany oleju. Jeżeli nie robimy tego zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, przyjmuje się, że czynność tę należy powtarzać po każdych 15 000 km przejechanych. Obowiązkowo wymienia się razem z olejem silnikowym także filtr oleju.

2. Filtr powietrza i kabinowy:

Aby zagwarantować optymalną pracę silnika należy przynajmniej raz w roku (co 15 000 – 30 000 km) wymieniać filtr powietrza, odpowiedzialny za wyłapywanie z zewnątrz zanieczyszczeń, które nie dostają się dzięki temu do wnętrza komory spalania. Na podobnej zasadzie działa filtr kabinowy. Dzięki niemu w środku samochodu znajduje się czyste, pozbawione spalin i cząstek stałych powietrze. Jednocześnie zapewnia to odpowiednią cyrkulację powietrza w kabinie i chroni przed powstaniem wilgoci lub pleśni, co jest szczególnie istotne dla alergików.

3. Klocki i tarcze hamulcowe:

Dla bezpieczeństwa jazdy szczególne znaczenie ma sprawność układu hamulcowego, a w szczególności dobry stan klocków i tarcz hamulcowych, które w wyniku zwyczajnej, codziennej eksploatacji podlegają zużyciu. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować regularnie ich stan. W momencie zużycia lub w przypadku niepokojących objawów (pęknięcia, przebarwienia) należy je wymienić. Nie zawsze nastąpi to jednocześnie, ponieważ klocki zużywają się szybciej niż tarcze i z reguły przyjmuje się, iż tarcze wymieniane są co drugą wymianę klocków. Moment wymiany zależy od stylu jazdy i warunków pracy auta, przykładowo w pojazdach wykorzystywanych głównie na długich trasach żywotność klocków hamulcowych wynosi ok. 60 000 km, zaś przy jeździe prawie wyłącznie po mieście – ok. 30 000 km.

4. Ogumienie:

Zgodnie z polskimi przepisami o ruchu drogowym właściciele pojazdów muszą wymieniać opony, gdy bieżnik ich będzie mniejszy niż 1,6 mm. Jednak nasi eksperci z warsztatów Bosch Car Service zalecają, by nie czekać aż ogumienie całkowicie niemal straci swoje właściwości i pomyśleć o wymianie opon, gdy wysokość bieżnika zacznie oscylować wokół 4 mm. Warto również zadbać o zmianę ogumienia stosownie do pory roku, choć w Polsce obowiązku wymiany opon na zimowe nie ma, to jednak warto jej dokonać z uwagi na bezpieczeństwo jazdy. Opony zimowe są bowiem wykonane z miękkiej gumy, odpornej na twardnienie i mają charakterystyczny bieżnik, dzięki temu łatwiej przylegają do zaśnieżonej jezdni. Zalecamy dokonanie takiej wymiany w naszym warsztacie przed największymi tłumami, czyli najlepiej w pierwszej połowie października.

5. Rozrząd:

Wymianę rozrządu przeprowadza się z reguły co 90 000 – 120 000 km, najlepiej zastosować się jednak do wytycznych producenta. Dla zapewniania sobie bezpieczeństwa warto także dokonać wymiany rozrządu po zakupie auta, bez względu co mówi sprzedawca – chyba, że auto jest nowe i kupowane z salonu.

6. Akumulator:

Jest odpowiedzialny za prawidłowy rozruch silnika i zasilanie urządzeń w samochodzie, dlatego niesprawny lub mocno wysłużony akumulator należy wymienić jak najszybciej. Z reguły stosuje się wymianę akumulatora co 4-5 lat, jednak podobnie jak w przypadku innych elementów wymiennych, także i tu częstotliwość jest uzależniona od stylu jazdy i ogólnej eksploatacji pojazdu.

7. Skrzynia biegów:

Bardzo często zdarza się, że właściciele samochodów zapominają, a niekiedy nawet nie wiedzą, że regularnie wymieniać należy olej w skrzyni biegów, zarówno w manualnej, jak i w automatycznej. Najlepiej skorzystać tu z wiedzy doświadczonego mechanika, których w warsztatach Bosch Car Service nie brakuje. Zdiagnozuje, czy konieczna jest już wymiana oleju i przeprowadzi tę czynność w sposób bezpieczny dla auta.

8. Karoseria:

Z uwagi na bardzo zróżnicowane warunki klimatyczne – od mocnego natężenia promieni słonecznych, poprzez ulewne opady, po duże mrozy – karoseria pojazdów jest w Polsce silnie narażona na korozję. Aby zadbać o estetyczny wygląd nadwozia należy kontrolować regularnie jego stan i obserwować czy nie pojawiają się ogniska korozji. Jeśli widoczna jest rdza należy jak najszybciej zająć się problemem. Część warsztatów Bosch Car Service oferuje usługi blacharskie i lakiernicze.

Powyższe wskazówki pomogą Ci zadbać o dobry stan samochodu. Jednak na tym Twoja troska o auto nie powinna się kończyć. Warto pamiętać o dobrej jakości paliwie do tankowania ze sprawdzonych stacji benzynowych i nie jeździć zbyt często na rezerwie, ponieważ może to grozić zatarciem pompy paliwa. Ponadto dobrą praktyką jest sprawdzanie częściej niż wymagają tego wytyczne od producenta poszczególnych, newralgicznych elementów. Nie należy także zapominać o przeglądach klimatyzacji, odkurzaniu foteli, czyszczeniu kokpitu. Także te drobne czynności sprawią, że pojazd będzie zachowany w dobrym stanie i zapewni lepszy komfort jazdy.