PARUJĄCE SZYBY - PRZYCZYNY I PRZECIWDZIAŁANIE

2021-03-12

PARUJĄCE SZYBY - PRZYCZYNY I PRZECIWDZIAŁANIE
Gdy z nieznanych przyczyn w trakcie jazdy szyby auta zaczynają parować, to warto bliżej przyjrzeć się temu problemowi i go wyeliminować, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i pasażerom w czasie prowadzenia samochodu.

Co może wywołać parowanie szyb w aucie?
Istnieje kilka najczęściej spotykanych przyczyn, które mogą powodować parowanie szyb. Należą do nich:

wilgoć w aucie – może być to wynikiem wody osadzającej się na dywanikach samochodowych. Zazwyczaj zostaje wniesiona do wnętrza na podeszwach butów, na wierzchu parasolek, torebek lub plecaków, czy na sierści psa. Szczególnie problem nasila się w deszczowe lub śnieżne dni.

niewydajny nawiew – nieprawidłowa cyrkulacja powietrza w pojeździe może powodować utrzymywanie się we wnętrzu auta wilgotnego powietrza. Fakt, że nawiew działa nie oznacza jednoznacznie prawidłowej jego pracy.

zapchany fiiltr kabinowy - zatrzymujące się na nim drobinki, piasek, pyłki roślin i innego rodzaju zanieczyszczenia mogą zacząć gnić i nagromadzać się, w ten sposób blokując przepływ powietrza oraz przyczyniając się do utrzymywania się w aucie nieprzyjemnego zapachu.

uszkodzenie radiatora nagrzewnicy – przyczyną parowania szyb może być wyciekanie do środka płynu chłodzącego, co uniemożliwia odparowywanie.

W jaki sposób przeciwdziałać parowaniu szyb samochodowych?

- W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się w jakim stanie znajdują się nasze uszczelki w drzwiach, przy szybach itd. Uszkodzone uszczelki często są powodem występowania wilgoci w samochodzie.

- Warto dokładnie umyć szyby, ponieważ niekiedy to właśnie ich zabrudzenie może przyczynić się do osadzania się wilgoci na powierzchni szkła. Na rynku znajdują się specjalne preparaty, które nie tylko dokładnie usuną zanieczyszczenia, ale też mogą stworzyć warstwę zabezpieczającą.

- Utrzymujące się w pojeździe wilgotne powietrze oraz nieprzyjemny zapach mogą być efektem zapchanego filtra kabinowego. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto regularnie go wymieniać – zgodnie z zaleceniami producenta, ale też mając na uwadze intensywność użytkowania pojazdu i jego bieżące potrzeby.

- Z niewydajnym nawiewem może wiązać się też zaleganie liści w podszybiu lub zapchane kanaliki odpływowe, dlatego należy dokładnie przeczyścić te elementy po wymianie filtra kabinowego.

- Podczas jazdy warto upewnić się, czy nawiew jest odpowiednio ustawiony. W przypadku nieprawidłowych ustawień może dojść do sytuacji, w której we wnętrzu stale będzie krążyło to samo powietrze bez dopływu z zewnątrz.
Warto dlatego przełączyć tryb na obieg zewnętrzny.

Gdy samodzielnie nie można sobie z tym poradzić, warto zwrócić się do specjalistów z Bosch Car Service.