POŚWIĘĆ UWAGĘ, ZAOSZCZĘDŹ PIENIĄDZE ORAZ NERWY (część 1)

[[title]]
W tym tygodniu poruszymy temat ogumienia. Opony zapewniają nam JEDYNY kontakt z jezdnią, a co za tym idzie mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy a mimo tego są jednym z najczęściej lekceważonych elementów pojazdu.

Na pierwszy ogień – Kontrola Ciśnienia

Skontrolowanie ciśnienia zajmuje niewiele czasu, mimo tego badania pokazują, że zaledwie w 1 na 4 samochody jest ono prawidłowe.
Jak możemy je skontrolować nie narażając się na poważne dodatkowe koszty? Jeśli nasz samochód nie posiada czujników ciśnienia w oponach, to po prostu możemy poprosić o to warsztat, którego jesteśmy klientami (my robimy to bezpłatnie), albo samemu sprawdzić na stacji benzynowej. Możemy też zakupić poręczny ciśnieniomierz (cena 30-40zł). Zaleca się kontrolę ciśnienia raz w miesiącu przy "zimnych" oponach. Informacje producenta pojazdu odnośnie zalecanego ciśnienia przeważnie znajdują się na klapie wlewu paliwa bądź słupku przy drzwiach kierowcy. Pamiętajmy, aby odpowiednio zwiększyć ciśnienie przed długą podróżą i przy mocno obciążonym samochodzie (bagaże, komplet pasażerów itp.)

Skutki jazdy na zbyt niskim ciśnieniu:

- poważne skutki ekonomiczne oraz zdrowotne w przypadku wypadku spowodowanego "wystrzałem" opony przy dużej prędkości
- zwiększone (nawet o 5%) zużycie paliwa spowodowane zwiększeniem oporów toczenia w wyniku „ugięcia” się gumy w oponie ze zbyt małym ciśnieniem
- szybsze zużycie opony, które doprowadzi do trwałego jej uszkodzenia, a co za tym idzie przymusu zakupu minimum 2 szt. nowych
- słabo napompowana opona gorzej chroni felgę podczas przejazdów przez nierówności.

Skutki jazdy na zbyt wysokim ciśnieniu:

- nierównomierne zużycie bieżnika (grafika) prowadzące do szybszego przymusu wymiany opon.
- gorsze tłumienie nierówności i zwiększony hałas w kabinie.
- przyśpieszone zużycie elementów zawieszenia.