NOWE PRZEPISY GWARANCYJNE DOTYCZĄCE SERWISOWANIA AUT W ASO
Czy nadal serwisujesz swoje auto podczas gwarancji w autoryzowanym serwisie obsługi (ASO)?
Przepisy GVO gwarantują Ci wolny wybór, nawet podczas trwania gwarancji. Dziś klient decyduje gdzie ma być serwisowane jego auto: w ASO, czy w warsztacie niezależnym. Regulacje prawne, które wprowadzono, gwarantują właścicielom samochodów prawo wyboru, gdzie mogą dokonywać obowiązkowych przeglądów podczas trwania gwarancji. Czy już korzystasz z tych udogodnień ?
Co jest zapisane w przepisach unijnych GVO?
Poniżej fragment z broszury objaśniającej obowiązujące przepisy GVO w Unii Europejskiej wydanej przez Komisję Europejską:
P: "Jeżeli konsument w ciągu okresu gwarancyjnego wykonał naprawę lub przegląd swojego pojazdu w niezależnym warsztacie, to czy producent może odmówić honorowania gwarancji?"
O: "Jeżeli konsument wykonał naprawę lub przegląd, w niezależnym warsztacie w czasie okresu gwarancji producenta, to gwarancja może być utracona, jeżeli prace te zostały wykonane wadliwie. Jednakże ogólny obowiązek zlecania przeglądów lub napraw w ciągu takiego okresu, tylko w autoryzowanej sieci pozbawiłby konsumentów ich prawa do wyboru.”
Konsumencie - czyli właścicielu swojego samochodu - masz wybór!
Z przepisów jasno wynika że żaden producent samochodów nie może ograniczać Twojego prawa wyboru gdzie będziesz serwisował swój samochód, również podczas trwania gwarancji. Ważne jest natomiast, aby przeglądy gwarancyjne odbywały się zgodnie z zaleceniami producenta danego samochodu.
Korzyści dla klienta
Swoje auto zaprowadzasz do serwisu, który sam wybierasz . Decydujesz sam ile zapłacisz za przegląd gwarancyjny zgodny ze specyfikacją danego przeglądu, konkretnej marki.
Dodatkowe korzyści dla klienta.
Przepisy GVO umożliwiły również sprzedaż oryginalnych części przez niezależnych dystrybutorów. I to tych samych, które oferują ASO, wyprodukowanych przez tego samego producenta, który produkuje dla fabryki samochodów. Są to części oryginalne, dostarczane na tzw. "pierwszy montaż" i w handlu oznaczane jako „ Q” lub „OE” oraz "O".
Wprowadzono dodatkowo również części, które sklasyfikowano jako części porównywalnej jakości do oryginału i oznaczono je "P". Tak więc można sporo zaoszczędzić również na częściach zamiennych przy zachowaniu tej samej jakości.
Wnioski:
Serwisując swoje auto w niezależnym warsztacie i nabywając części u niezależnych dystrybutorów klient wybiera sam, jednocześnie oszczędzając swoje pieniądze.
Znajdź serwis blisko swojego miejsca zamieszkania!
Źródło: gvo.com.pl