Przygotowując samochód do wakacyjnych wojaży, zwróć uwagę przede wszystkim na te elementy, których sprawność znacznie podniesie bezpieczeństwo jazdy.
Jeśli twoje auto ma duży przebieg, przed podróżą trzeba chłodno ocenić prawdopodobieństwo różnych awarii. Prosta konserwacja niektórych elementów wystarczy, żeby samochód przetrwał kolejną długą trasę. Uwaga! Nie zapomnij o kontroli poziomu oleju silnikowego, jego dolaniu lub wymianie i ewentualnie wymianie filtra.
Kolejnym bardzo ważnym punktem, który należy sprawdzić jest płyn chłodniczy. Jest on bardzo często zaniedbanym płynem eksploatacyjnym. Jak wszystkie płyny w samochodzie należy go wymieniać. Przyjmuje się, iż zazwyczaj po 2 latach płyn nadaje się do wymiany. Jeśli nie pamiętamy, kiedy był wymieniany to wymieńmy go, zanim przyjdą prawdziwe upały.
Kolejnym punktem, na który warto zwrócić uwagę jest płyn w układzie wspomagania kierownicy. Należy sprawdzać czy poziom znajduje się pomiędzy wartością minimalną, a maksymalną. Polityka związana z wymianą tego płynu jest zróżnicowana. Niektórzy producenci nie podają żadnych zaleceń. W takich przypadkach warto przyjąć zasadę, iżwymienia się ten płyn co 5 lat lub 100 000 km.
Bezpieczeństwo jazdy w dużej mierze zależy od stanu opon. Zanim więc wyruszysz w podróż, sprawdź koniecznie ciśnienie oraz głębokość bieżnika. Jeśli wybierzesz się w podróż na oponach niedopompowanych, istnieje ryzyko, że przy dużej prędkości ich nadmierne przegrzanie doprowadzi do wystrzału. Najlepiej skontrolować je na dwa tygodnie przed podróżą, a po tygodniu sprawdzić dla pewności jeszcze raz. Jeśli w ciągu tygodnia ciśnienie uległo zmianie, to znak, że po diagnozę należy udać się do wulkanizatora.
Chcąc zużyć jak najmniej paliwa, zadbaj o stan filtra powietrza. Pamiętaj, żeby wymieniać go zawsze po przejechaniu 15 tysięcy km. Kontrolę stanu amortyzatorów powierz specjaliście.Ocena ich skuteczności tłumienia zalecana jest co 20 tysięcy km.
W trakcie długiej letniej podróży bardzo ważna jest sprawność wentylacji i klimatyzacji. Kontroli poddaj filtr kabinowy uniemożliwiający zanieczyszczeniom przedostanie się do wnętrza samochodu oraz stan klimatyzacji. Być może przed wyjazdem będzie wymagała odgrzybienia.
Podobnie zaniedbywanym płynem jest płyn hamulcowy. Bardzo ważny dla naszego bezpieczeństwa, a tak często pomijany. Płyn starzeje się w inny sposób, niż płyny chłodnicze czy oleje. Płyn hamulcowy ma za zadanie przekazywać ciśnienie od pompy hamulcowej do zacisków hamulcowych. Jak wiadomo podczas hamowania energia samochodu jest przekształcana w ciepło. To ciepło powoduje podgrzewanie płynu hamulcowego. Aby mieć pewność, że nasz układ hamulcowy nas nie zawiedzie stosujmy się do zaleceń producentów samochodów i wymieniajmy płyn hamulcowy co 2 lata.
Dla bezpieczeństwa podróżnych nie możesz zapomnieć też o sprawności układu hamulcowego. O tym, że z hamulcami jest coś nie tak, świadczy: wydłużenie drogi hamowania, metaliczny odgłos towarzyszący hamowaniu, luźny, niestawiający oporu lub trzęsący się pedał hamulca, "ściąganie" w trakcie hamowania i dym wydobywający się z kół, szybkie zużywanie płynu hamulcowego oraz jego ślady widoczne na kołach. Jeśli zaobserwujesz którąkolwiek z wymienionych oznak, czas pojechać do warsztatu, gdzie usterka zostanie usunięta.
Warto sprawdzić też podstawowe wyposażenie auta – trójkąt, gaśnica, apteczka, podnośnik oraz lewarek to rzeczy, bez których nie powinniśmy nigdzie wyjeżdżać. Często popełnianym błędem przez kierowców jest jeżdżenie z gaśnicą posiadającą nieaktualną datę legalizacji, a co za tym idzie nie możemy liczyć na jej prawidłowe zadziałanie w sytuacji zagrożenia życia.
Zanim jednak wpakujemy walizki do bagażnika, należy zaopatrzyć się w zasobnik z częściami zapasowymi. Dlaczego? Może się bowiem zdarzyć, że w trakcie podróży będziemy zmuszeni wymienić przepaloną żarówkę, a najbliższa stacja będzie znajdować się w promieniu 50 km. Istnieje również obawa, że w jej asortymencie nie znajdziemy identycznej żarówki.
Tak przeprowadzona kontrola naszego samochodu przyczyni się do znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia awarii, a przeprowadzone wymiany płynów eksploatacyjnych przyczynią się do przedłużenia żywotności samochodu.
Żródła: superauto24.se.pl, motofakty.pl, auto-swiat.pl.